Видове батерии за лаптоп и техните слаби и силни страни
Има три основни видове батерии за лаптоп, като всяка една от тях си има своите слаби и силни страни.
Макар често подценявана, батерията е един най-важните компоненти на вашия лаптоп. Почти никога при покупка на такова устройство не се задават въпроси за нея и тя се пренебрегва. По-често ни интересуван неговите параметри, като RAM-памет, процесор, видео карти и други, но не и батерията, а нейната функция е доста важна.
Видове батерии за лаптоп
Никел-кадмиеви батерии за лаптоп ( Nickel-Cadmium Battery – NiCd) – “на пазара” този тип батерии излизат през 1947 година, макар, че те са конструирани през 1899 година. За тези години това са единствения тип, така, че е нямало голям избор за ползване на други.
- Положителни страни на никел-кадмиевите батерии – поради липса на други батерии, те са считани за най-добрите и все пак са новост и напредланост в технологиите. Цената им не е била много висока. Макар размерите и теглото им, те изпълняват функциите си доста добре и са определени, като „дълговечните” батерии.
- Отрицателни черти – Все пак те са доста големи на размери и са доста тежички в сравнение с днешните. Зареждането им е било доста бавно. Образуването на кристали по пластиките, ако не се подлагат периодично на пълен разряд.
Никел метал – хибридни (Nickel-Hydride Battery – NiMH) – тези батерии се появяват на пазара малко по-късно. Те се приемат бързо от потребителите и навлизат в пазара.
- Положителни страни на никел метал-хибридните – Те имат по-голям капацитет от никел-кадмиевите. Този тип батерии се считат за екологично чисти. По-рядко изпълнение на периодичните цикли.
- Минусите на тези батерии – самото чистене се извършва твърде бавно и е доста трудоемко. Зарежда се много по-бавно от техните предшественици. Цената им е доста по-висока, а характеристиките са почти на едно и също ниво.
Литево-йонни батерии – те излизат през 1970 година. В началото на своето използване тези батерии се считат за доста опасни за ползване. Направени са хиляди изследвания за вредата им и е установено, че последствията за хората са неблагоприятни. Освен това те могат да произведат взрив, който да донесе до много по-тежки последици. В миналото дори са водени дела от пострадалите от ползването на Литево-йонни батерии, който са спечени от потребителите. Днес вече, те са безопасните за ползване и са едни от най-предпочитаните модели.
- Положителни страни на Литево-йонните батерии за лаптоп – батерията спокойно може да стои включена в зарядното без да се ползва то. Няма ефект на паметта.
- Минусите на този тип батерии – при неизползване те също „стареят” и стават негодни за употреба. Често след третата година на експлатация се налага подмяната им. Техният живот се определя на около 5 години и след изтичането им те се считат за негодни.
Литево-полимерни батерии – принципа при тях, е че се ползва полимерен, твърд и сух електролит. За жалост технологиите все още не са толкова напред и се ползва техен хибрид, който се получава от гелова субстанция. На пазара се срещат такъв тип батерии, но доста рядко, защото технологията им не е „изчистена” и е неутвърдена.